PikkÁsz

A BME TTK karilapja

  • Főoldal
  • Rólunk
  • Archívum
  • Kategóriák
    • Tudomány
    • Kultúra
    • Interjú
    • Hobbi
    • Vélemény
  • Kapcsolat
Sziasztok!

Megjelent a PikkÁsz őszi száma, ezúttal sajnos csak online formátumban. A téli számot reményeink szerint már nyomtatott formában is élvezhetitek majd.

Jó olvasást!



Neked mi jut eszedbe a pókerről? Ugye az, hogy szerencsejáték? Egy felmérés szerint az átlag pókerjátékosok 70%-ot tulajdonítanak a szerencsének, és mindössze 30%-ot a tudásnak. Pedig a pókerben van a legtöbb lehetőségünk is a saját kezünkbe venni az irányítást. Eldobhatjuk lapjainkat, passzolhatunk, emelhetünk vagy akár blöffölhetünk. Így ha egy asztalnál ülő játékosok közül az egyik tudása kiemelkedik a mezőnyből, mindenki számára elvárás, hogy ez a játékos nyerje meg a játszmát. És ha tényleg mindenki számára ennyire egyértelmű az, hogy a jobb játékos bármilyen lapokkal képes nyerni, vajon tényleg van bármi szerepe a szerencsének? Ezt a kérdést tette fel Ben Roberts, a Team Full Tilt tagja is és mi is a BME MSZK-ban, mikor az idei felvételink tematikáján gondolkodtunk.

Ha a rendelkezel a megfelelő tudással és tapasztalattal, nem lesz már szükséged többé a szerencsére vagy más külső tényezőkre. Az irányítás onnantól a te kezedben van, ha hajlandó vagy rászánni az időt és az energiát, hogy mindezt megszerezd. Rá fogsz jönni, hogy egyetemi óráid elég kevés lehetőséget biztosítanak a tudás gyakorlatba ültetésére. A gyakorlat megszerzésére nem elég az egyetem kötelező kurzusait elvégezned. Neked kell felkutatnod és kihasználnod a lehetőségeket! Most egy ilyen lehetőséget mutatunk neked: idén szeptemberben ugyanis a BME Management Szakkollégium ismét felvételt hirdet!

A BME Management Szakkollégium 1986-ban, 30 évvel ezelőtt alakult a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem első szakkollégiumaként. Szervezetünk célja, hogy menedzsment és vezetéstudomány területén versenyképes szaktudást és készségeket adjon át tagjainak. Szakkollégiumunk az Egyetemi Hallgatói Képviselet alá tartozik, így több egyetem, különböző karairól is fogadhatjuk tagjainkat.
Leadership Playground koncepciónk alkotja egyedülálló képzési rendszerünk alapját, melynek célja, hogy tagjaink nagyobb kockázatok nélkül kipróbálhassák magukat éles helyzetekben a vezetői szerepen belül, és az ehhez szükséges tudást szakterülettől függetlenül elsajátíthassák. Szakkollégiumunk működése három alappilléren nyugszik, a szakmaiságon, a gyakorlaton és a közösségen.


Ha nem akarod a szerencsére bízni a jövődet, jelentkezz a BME Management Szakkollégiumba szeptember 26-ig! További információkért és a jelentkezéshez látogass el honlapunkra!
Kedves TTK-sok!
Örömmel tudatjuk veletek, hogy megjelent a PikkÁsz 2016. évi gólyaszáma, amely ismét elérhető digitális formában is.
Jó olvasást és sikeres félévet kívánunk mindenkinek!


Az elmúlt nyáron négyen vágtunk neki Sopronból a Fertő-tó megkerülésének. A 130 km-es utat, melynek nagy része Ausztriába nyúlik át, 2 nap alatt kerékpárral tettük meg nettó 7 óra alatt. Az túrát hagyományteremtő, illetve hagyományőrző szándékkal a Wigner Jenő Szakkollégiumon belül hirdettük. A túra első reggelén Budapestről vonattal indultunk Sopronba a biciklikkel. A főhadiszállás Annáéknál volt, akik Sopronban laknak, náluk tettük le az éjszakai sátorozás kellékeit, ezeket a szülei hozták este utánunk. Az útnak ebéd előtt vágtunk neki, az óramutató járásával ellentétes irányban Magyarországon tettük meg az első 30 km-es szakaszt, kisebb falvakat érintve jutottunk el a fertődi Esterházy-kastélyig, majd az osztrák oldalon a B10-es kerékpárúton folytattuk az utunkat. 

A nagy kánikulában kényelmes tempóban tekertük le az aznapi penzumot Breitenbrunnig, ahol egy kempingben sátraztunk. A nap fénypontja az volt, amikor Neudsiedlben több órányi tekerés után megálltunk fagyizni. Annál jobban nem is eshetett volna, mint akkor. Az utunk gyönyörű tájakon vezetett minket, szőlősorok és nádasok között. Felmásztunk néhány kilátóba is, ahonnan az egész Fertő tavat beláttuk, ittunk forrásból és este megmártóztunk a tóban. Másnap délben fáradtan, de annál több élménnyel érkeztünk vissza Sopronba. Szeretnénk idén is megismételni a túrát a nyár végén, minél több ember társaságában. Ha szeretnétek hozzánk csatlakozni egy Fertő tó, esetleg Balaton kerülésre, akkor keressetek minket.

Gyökös Réka

CMC= computer-mediated communication, számítógépek közvetítette kommunikáció

A technológia négy forradalmával szorosan összefügg az emberi kommunikáció fejlődése, kialakulása; napjainkban pedig javában zajlik az ötödik forradalom, a számítógépes hálózatok által közvetített kommunikáció.

Első korszaknak a beszéd megjelenését tekintik (ami egyben az emberré válás forradalma is), azonban egyre több helyen kezdik a mimetikus kultúra születésével a kommunikáció fejlődését. Röviden a mimetikus kultúra a tudósok által a beszéd tényleges őseként van definiálva, kicsit hosszabban pedig a gesztusok, arckifejezések, testtartás, sőt a zajok és hangok utánzását foglalja magába. A beszéd után következett az írás kialakulása, csúcspontjaként a fonetikus írás, majd a könyvnyomtatás forradalma indult el. Ezeket követte egy nagyobb szakadék után az elektromos hírközlő eszközök (mint a távíró, a telefon, a rádió, a televízió) megjelenése, amely a mai napig tart, és szorosan kapcsolódik az elektronikus számítógépes információ-feldolgozás forradalmához.
Ahogy elnézzük ezeket a korszakokat, észrevehetjük, hogy a kommunikáció többféleképpen definiálható, meghatározásainak száma meghaladja a százat. Általános megközelítésben az emberek közötti viszonyok, kölcsönhatások szerveződésének eszköze, melynek során gondolatok, információk állandó cseréje zajlik. A latin eredetű szó, a communicatio magyarosított alakja, jelentése közzététel, teljesítés, megadás. A kommunikációs tevékenység lényege a tájékoztatás, az információcsere és a visszacsatolás. Az információ az anyagi világ szervezőjeként fogható fel, a kommunikáció társadalmat alkotó, szervező és összetartó, a társadalmi tevékenységek vezérlő mechanizmusa.
A kommunikációnak millió funkciója van, szakemberek négy fő részt határoznak meg. Az információs funkció során a résztvevők között tájékoztatás történik, az érzelmi funkció alkalmával a közlő személyiség belső feszültségei oldódnak fel az érzelmek kifejezésével, míg a motiváció során a fogadót akarjuk rávenni valamire, az ellenőrzés segítségével pedig beszélgetőtársunk indítékait tárjuk fel. Ezeken kívül a kommunikációt még szocializációra, tájékoztatásra, vitára, eszmecserére, oktatási és kulturális fejlődésre, szórakoztatásra vagy integrálódásra használjuk.

Cikkemet elsősorban az élő kommunikáció hiánya vezérelte, hiszen napjainkban egyre több időt töltünk a szobánkban a számítógépek előtt ülve, vagy a telefonjainkat nyomkodva. Ami nem is lenne baj, hiszen szórakozunk, tájékozódunk a világhálón, azonban az emberi kapcsolataink kezdenek átmenni virtuális barátságokba, és így nehezen valósulhat meg a szocializáció vagy integrálódás. Annak okára próbáltam valahogy rájönni, hogy miért kezdtünk el egyre jobban a CMC-közvetítette kommunikációra hagyatkozni, és mit lehet ez ellen tenni, ha még lehet. Ebben nagy segítségemre volt Halas Csilla klinikai szakpszichológus, akivel telefonon sikerült erről a témáról beszélgetnem.

A kommunikáció egyidős az emberiséggel, annak fejlődése már az ősemberre is hatással volt, nagy jelentőséggel bírt az akkori közösségek életében, finomított a már meglévő emberi információközlésen, és ennek köszönthetően több ismeret is áramlani tudott őseink körében. Ezek mellett az agyat, annak kapcsolódási mintázatát is formálta. A kommunikáció végig fejlesztette az embert, a hírközlési eszközök megjelenése pedig növelte az információközlés igényét. A távolabbi kapcsolatok előtérbe kerültek, közelebb került az ember és a világ is. A telefonok megjelenésével egyfajta mankó született, hiszen amikor a fiatalok elmentek (és a mai gyerekek is eljárnak) szórakozni, ezen keresztül segítséget tudnak hívni, a szülők „nyomon követhetik” csemetéiket; és nem utolsó sorban egyre többet tudtunk meg a másikról. A számítógép, majd a különböző közösségi oldalak megjelenésével más jellegűvé vált a kapcsolattartás, megszűnt az egyenesség, a személyes kommunikáció, hiszen a hírfolyamokon látjuk a másikkal megtörtént eseményeket. Más értékek lettek a mérvadóak: az ismerősök, like-ok száma, a posztokra érkező reakciók gyorsasága számít, ki milyen hatást vált ki a barátokból.

„A társadalmi rétegek különbsége kezdett eltűnni, és ezzel el is érkeztünk a kommunikáció anyagi részéhez. Régen a fiatalok zsíroskenyeret ettek, parkokban találkoztak, vagy átmentek a másikhoz. Manapság már sok szülő nem szívesen enged be mást a házába a társadalmi hovatartozás miatt, így a fiatalok gyorséttermekbe, kávézókba járnak. Ami fejenként ezer forint, és azt anyagilag nem lehet gyakran bírni. Ezzel szemben a számítógépek által adott kommunikáció ingyen és bérmentve van. – mondta Halas Csilla. – „A másik oldalon pedig ott van az elidegenedés, a felelősségvállalás kitolása. Ez a féle kommunikáció nem személyes, nem lehet látni, a másik hogyan éli meg a közléseket, durvábban, nyersebben, bátrabban fogalmazunk, olyanokat mondunk vagy posztolunk ki a falunkra, amit élőben nem tennénk. A személyes kapcsolódás sem lehetséges, hiszen egyszerre több emberrel beszélünk, a válaszainkban csak felszínes módon tudunk jelen lenni, így a beszélgetések nem elég mélyek, nem lesznek intimek.”

Éppen ezért lesz majd a párkeresés egyre nehezebb, és még jobban ki fog tolódni. Bár a szexualitás korán kezdődik, de az érzelmek csak később, 18-23 éves kor felé kezdenek megjelenni, a főiskola, egyetem vége felé, a mély elköteleződés pedig a harmadik x után. „Az iskola befejezése után már nehéz lesz a társkeresés; azokból a csoportokból, ahonnan a fiatal választhatott volna, már kicsúszott. A társadalmi rétegek eltűnése miatt a virtuális térben fogják keresni a partnert, például randivonalakon, ahol nem biztos, hogy találnak olyat, akikkel lehet kezdeni valamit. Így egyre több lesz a visszautasítás, a bizonytalanság, csalódás, bizalmatlanság, ami az elmagányosodás felé vezet.” – tette hozzá Halas Csilla.

És hogy ez ellen mit lehet tenni? Olyan helyeket kell teremteni, ahol a fiatalok jól érezhetik magukat, és nem minden csak a bulizásról, ivásról, zenehallgatásról szól. Az ötvenes-hatvanas években az emberek klubhelyeken gyűltek össze, ahol beszélgethettek, ismerkedhettek egymással. 

A kommunikáció ezen problémája nagy társadalmi jelenség, ami a médiát is mozgatja. A különböző stratégiai játékok térhódítása, ahol bár kapcsolódunk a másikhoz, mégiscsak a fantáziánk szüleménye, vagy a Young Adult-könyvek fantasy vonala is ezt tükrözi, ahogy a filmiparban is megjelennek olyan témájú alkotások, amik ezzel foglalkoznak. 2008-ban mutatták be a Wall-e című animációs filmet, ahol az emberiség egy másik bolygón él, mindenki a saját kis buborékában fekszik, és nem csinál semmit naphosszat, a robotok elvégzik a teendőket. Vagy a Bruce Willis főszereplésével készült Hasonmás (2009), ahol az emberek helyett saját tökéletes robot-hasonmásaik végzik a mindennapi teendőket. De gondolhatunk az elmúlt évek egyik legsikeresebb tinisorozatára, a Pletykafészekre is, aminek évekig a jelmondata „Akkor számítasz, ha írnak rólad” volt, ahol a fiatalok életét egy blog követte nyomon, és aminek ők akarva- akaratlanul beleestek a csapdájába, hiszen arra fókuszáltak, ami ott megjelent, és nem a valóságra.

Persze érthető, miért menekülnek az emberek a virtuális térbe: izgalmasabb, interaktív, folyamatosan történik valami, és minden percben úgy érezhetjük, van velünk valaki, akit ismerünk, de mégsem kell komolyan vennünk. Én magamon is ezt vettem észre, hogy inkább maradok otthon vagy a kollégiumban, és beszélek online mindenkivel, mintsem el kellene mennem valahova, találkoznom valakivel. Nem azért, mert egyszerűen nincsen kedvem, hanem mert így bizony sokkal könnyebb beszélgetni, és nem kell felvállalnom magam a komolyabb témáknál, nem személyesen kell azt mondanom valakinek például, hogy „én ezt nem akarom”.

Szabados Dóri
A Baltimore Ravens csapata [Forrás]


Az őszi féléves demonstrátorkodásom során beosztottak egy számomra addig idegen tanárhoz, hogy segítsek neki zárthelyit és házi feladatokat javítani. A féléves munka során egyre inkább megismertem, és csak csodálkoztam, milyen érdekes emberrel hozott össze a sors, milyen maradandó barátságra találtam. Az interjúmat Kroó Andrással, az Analízis Tanszék egyetemi tanárával és az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet tudományos tanácsadójával készítettem. Kérdéseim az amerikai és magyar oktatás közötti különbségekre, és az ott szerzett tapasztalatokra irányultak, de kötetlen beszélgetésünk alatt még sok érdekes dolgot hallhattam tőle.
Kedves TTK-sok!
Örömmel értesítünk titeket, hogy megjelent a PikkÁsz nyári száma, amely ismét elérhető digitális formában is.
Jó olvasást és sok sikert a vizsgaidőszakra!
Kellemes, pihentető nyarat kívánunk mindenkinek!


Kedves TTK-sok!
Örömmel értesítelek titeket, hogy megjelent a tavaszi számunk, és ismét elérhető digitálisan is. Jó olvasást! Kellemes Húsvéti ünnepeket!




Newer Posts Older Posts Home

Kövess minket a Facebookon is!

Pikkász


Népszerű Írásaink

  • Hol fogok dolgozni!?
    Az egyetemi nyíltnapon mindenki hallhatta, hogy fizikusként és matematikusként szinte bárhol dolgozhat. Talán az évek során hall az ember ...
  • „Fricskanyitogató” - Orosz László (BME TTK Fizika Tanszék) jegyzete
    Forrás: http://tinyurl.com/zrnlcv7 A hír egészen friss. Az OM honlapján is megtekinthető. Ismét csökken a kötelező Fizika órák száma ...
  • Garbó - avagy ruhatörténelem
    Forrás: http://tinyurl.com/hyw9huy „ A divat azok utánzása, akik különbözni akarnak azoktól, akik semmiben sem különböznek egymástól.”(...
  • Molekuláris gasztronómia – avagy a fizikus a konyhában
    Forrás: http://tinyurl.com/hoemehv Szerintem nem tévedek nagyot, ha feltételezem, a címet olvasva senki sem fogja tudni, miről is szól ...
  • Krisztián Dávid Interjú
    Szabados Dóra: Hogyan indult el a fiatal Krisztián Dávid a természettudományos pályán? Krisztián Dávid: Már általános iskolában indultam ...

Blog Archivum

  • ►  2019 (6)
    • ►  May (2)
    • ►  March (2)
    • ►  February (2)
  • ►  2018 (1)
    • ►  January (1)
  • ►  2017 (19)
    • ►  June (2)
    • ►  April (13)
    • ►  March (1)
    • ►  February (1)
    • ►  January (2)
  • ▼  2016 (10)
    • ▼  November (1)
      • Őszi szám
    • ►  October (1)
      • QuizNight újratöltve!
    • ►  September (1)
      • Gyakorolni, tapasztalni, tanulni
    • ►  August (1)
      • PikkÁsz gólyaszám
    • ►  June (5)
      • Biciklitúra a Fertő tó körül
      • Kommunikáció, avagy honnan jutottunk el a CMC-ig?
      • Cheerleading
      • Interjú Kroó Andrással, a világot látott professzo...
      • Nyári PikkÁsz
    • ►  March (1)
      • Tavaszi Pikkász
  • ►  2015 (13)
    • ►  December (4)
    • ►  October (2)
    • ►  July (1)
    • ►  June (2)
    • ►  May (2)
    • ►  April (2)
  • ►  2014 (3)
    • ►  November (1)
    • ►  May (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2013 (7)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  June (1)
    • ►  May (2)
    • ►  April (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2012 (12)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  August (1)
    • ►  June (3)
    • ►  May (2)
    • ►  April (3)
    • ►  March (1)
  • ►  2011 (5)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  September (1)
    • ►  May (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2010 (5)
    • ►  December (2)
    • ►  November (1)
    • ►  May (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2009 (8)
    • ►  December (3)
    • ►  October (1)
    • ►  May (2)
    • ►  March (2)
  • ►  2008 (58)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  September (1)
    • ►  May (5)
    • ►  April (13)
    • ►  March (11)
    • ►  February (2)
    • ►  January (24)
  • ►  2007 (47)
    • ►  December (28)
    • ►  November (17)
    • ►  September (2)
Powered by Blogger.

Hibaelhárítás

Ha az oldalon elírást, rosszul feltüntetett szerzőt vagy egyéb hibát találsz írj az oldal karbantartójának a bekesi.anna11@gmail.com email-címre!
Copyright © 2015 PikkÁsz

Created By ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates