PikkÁsz

A BME TTK karilapja

  • Főoldal
  • Rólunk
  • Archívum
  • Kategóriák
    • Tudomány
    • Kultúra
    • Interjú
    • Hobbi
    • Vélemény
  • Kapcsolat

Härtlein Károllyal, a Műegyetem tanszéki-mérnökével a hazai oktatásról, az áltudományokról és ezzel összefüggően a közelgő Szkeptikus Konferenciáról 2008. január 31-én beszélgetett Molnár Kristóf. Az interjú után egy nemrégiben megjelent újságcikk és két link is szerepel azoknak, akik további információkra kíváncsiak a témával kapcsolatban. (Az interjú a Szketikus Konferencia előtt készült - a szerk.)



Kezdjük a tanulmányaiddal, milyen iskolákba jártál, azoknak mely tagozatát végezted el, illetve milyen tanáraid voltak?
Meghatározó tanáraim voltak, ezt mindenképpen elmondhatom. Kis létszámú osztályokba jártam a mai gyerekek szemszögéből néz-ve, a legnagyobb osztálylétszám 24 volt. Ez azért fontos, mert sokkal több ideje jutott a tanárnak egy gyerekre, sokkal emberközelibb volt, nálunk nem volt jellemző az írásbeli számonkérés, sokkal inkább a felelés, a feleltetés, mely egy sokkal alaposabb számonkérési mód. Elhatározásommal szemben, miszerint szerettem volna vegyész lenni, édesapám szava döntött, így lettem gépész. A József Attila Gépipari Technikumban folytattam tanulmányaimat, amely után a Bánki Donát Főiskola gyártástechnológia szakán szereztem első diplomám. Később itt elvégeztem egy tanári kiegészítőt, majd az ELTE fizika szakos tanári kurzusát végeztem el ’90-ben. Középiskolában olyan fizikatanárom volt, aki nagyban felelős azért, hogy fizikatanár lettem – őt Nagy Sándornének hívják (Edit néni), ő volt az, aki úgy megszerettette velem a fizikát, hogy észre sem vettem, de már imádtam.
Akkoriban egy technikum milyen szintű alapokat adott egy egyetemhez, főiskolához?
Abból az osztályból, ahol mi 21-en érettségiztünk 14 diplomás van – nem ennyit vettek föl, ennyi embernek van legalább egy diplomája. A másik dolog, hogy ugyan a gimnáziumokhoz kicsit kisebb volt a természettudományos alapképzésünk, de például gépészetből az ottani háromból az első két évben nem kellett sokat tanulni. Tehát a géprajz, a gépelemek, a mechanika mind olyanok voltak, hogy szinte tanulás nélkül mentem át rajtuk.
A saját időszakodhoz képest mennyi változást érzel a tanárokban, illetve a diákokban? Ki mennyiben befolyásolta a másik módszereit, viselkedését?
Pályám kezdetén egy szakközépiskolában autószerelést és gépészeti tárgyakat tanítottam, akkor nagyon sokban véltem felfedezni az attitűdjeimben a korábbi tanáraimat, és ez tart mind a mai napig. Tanáraim olyan mintát állítottak elém, mellyel nagyon magasra tették a mércét. Hogy illusztráljam ezt, az akkori tantestület a Technikum ’77-es megszűnése óta minden évben egyszer összeül. Többek közt itt is el lehet lesni azt, hogy mit jelent egy tantestület munkája. Ezt úgy kell elgondolni, hogy ha valaki az osztályunkban elkövetett valamilyen tanár elleni atrocitást – itt gondolhat az ember egy nyegle hozzáállásra, egy szemtelenségre –, az biztos lehetett, hogy utána az összes tanár rászállt. Semmi többet nem csináltak, mint amit az iskola működési szabályzata megengedett (például kihívta felelni), és ebből előbb-utóbb megtanulta az ember, hogy a pedagógusokkal szemben milyen viselkedést kéne mutatni. Ezt ma sokan elfogadhatatlannak gondolják, ezt elmondva érzem, hogy sokaknak fogja a jóérzését borzolni, de én azt gondolom, hogy ez egy nagyon fontos dolog volt. Ezek voltak azok, amelyekkel megtanulhatott az ember viselkedni, míg ma az emberi értékek lerakásának nem igazán színtere az iskola.
Elsősorban a társadalom kényszerítette rá a tanárokra ezeknek a normáknak a felbomlását, vagy a tanárok ön-ként adták föl őket?
A tanárok nem adtak fel semmit, ez látszik abból is, hogy milyen tiltakozások vannak és voltak is ez ügyben. Amikor elszabadult itt a változások szele, akkor sok olyan jött elő, ami eddig elképzelhetetlen lett volna. Például 1989-ben, amikor középiskolában tanítottam, mint szaktanár, nekem nem volt jogom intőt írni. Ahhoz, hogy egy olyan gyereknek, aki odavágta nekem, hogy „mi a szarnak tanuljak én fizikát?” figyelmeztetést adjak - mintegy visszacsatolást képezve a szülő felé -, már nem volt jogom az iskola nevében írni. A szolgálati út szerint el kellett mennem az osztályfőnökhöz, és ha az egyetértett, akkor ő megírta az intőt. A pedagógusnak olyannak kéne lennie, mint egy orvosnak: ha odamegy hozzá az ember, akkor nem kételkedhet benne, hogy rosszat akar, esetleg pikkel a gyerekre. Ha a szülő a gyerekét odaadja az oktatási intézmények, akkor a pedagógusokban feltétel nélkül hinni kell, hogy ők jót akarnak – ez az attitűd teljesen kiveszett a társadalomból.
A pedagógusok színvonalát ugyan-olyannak találod, mint korábban, vagy ez a bizalom részben azért is szűnt meg, mert a képzésük leromlott?
Ez egy öngerjesztő folyamat. Ott kezdődött valahol, hogy bevezették a képesítés nélküli tanár intézményét, mely egy eróziót indított el. Az igazgatók lehetőséget kaptak, hogy olyan átlagembereket (mint nevük is mutatja teljesen képzettség nélkülieket) vegyenek fel, akiket aztán napközis tanárokként helyeztek el. A gyerekek azonban pont ezekkel a tanárokkal töltötték el a legtöbb időt, és a legtöbb típusú kérdéssel fordulhattak feléjük. Itt kezdődött el, és szép lassan az a pedagógus-megítélés, mely például a Légy jó mindhaláligban is megtalálható, az teljességgel eltűnt. A tanárok közül nagyon sok elment a pályáról, többek közt azért, mert a fizetés kevés volt. Ehhez még jött az, hogy elindult a jogoknak olyan csorbítása, melyek lehetetlenné tették a gyerekek megregulázását (ez alatt persze nem a nádpálcát, a pofonokat vagy a körmösosztogatást értem), emiatt az iskola nem tudja semmilyen módon rászorítani a tanulni nem akaró gyereket arra, hogy mégis tanuljon. Nincs rá egyszerűen hathatós eszköz.
Mondhatjuk, hogy a liberális gyerek-nevelés kudarcot vallott?
Számomra mindenképpen, én így élem meg. Azért is elfogadhatatlan ez, mert 18 éves koráig ilyen liberális szellemben neveljük a gyereket, hozzászoktatjuk egy rossz értelemben vett „ha akarom, megcsinálom, ha nem akarom, akkor nem” hozzáálláshoz, majd rászabadítjuk arra a társadalomra, melyben a munkapiac nem fogadja el ezt a liberális viselkedést. Van-e olyan munkahely ma Magyarországon, ahol ezt elfogadják? Úgy gondolom, hogy nincs ilyen – illetve egyet tudok mondani, ez a Parlament, ott el lehet és el is fogadják ezeket a dolgokat.
Miután ezek a diákok hallgatókká válnak, mennyire van meg az egyetemen a törekvés és a lehetőség arra, hogy visszavezessék őket a fegyelmezettségbe? Ha van, akkor, milyen sikerrel járhatnak az egyetemi oktatók?
Nehéz ügy. Nekem az is nagy fájdalmam, hogy a hallgatókat decemberben megkérdezzük arról, hogy egy adott oktatónak mi a szakmai színvonala. Ez szakmailag megkérdőjelezhető, félre értelmezett, magyarázott liberálisnak látszó gondolat. Úgy gondolom, hogy egy egyetemen oktató ember oktatási munkájáról elsősorban nem a hallgatókat kéne megkérdezni, hanem egy szakemberekből álló testületet. Ez az én magánvéleményem, szerintem a pedagógia ne legyen olyan, mint a futball, hogy bárki beleszólhat. Meg vagyok róla győződve, ha egy hallgatót megkérdezünk az egyetemről, akkor a kérdések csak arra vonatkozzanak, hogy milyen az infrastruktúra, elég tiszták-e a wc-k, világosak-e a tantermek, elég-e a fűtés. Persze lehet az oktatókról véleménye, de ahogyan ezt most csináljuk az nem tartható. Az egyetemen folyó szakmai munkáról szakembereknek kellene véleményt formálniuk, akik „fölkent” pedagógusok, azaz pedagógiai végzettséggel rendelkező, műszaki emberek.
Térjünk vissza a hobbijaidra! Diák-éveid alatt sportoltál-e, ha igen mit, illetve a fizika mellett mivel töltöd el a szabadidődet?
Sportpályafutásom 1967-ben indult, először kosárlabdáztam, majd nagyon rövid ideig atletizáltam. 1973-tól pedig kenuztam. Az eredményeimről annyit, hogy voltam az „Év Ifjúsági Kenusa”, olimpiai válogatott kerettag, és hétszer voltam magyar bajnok. Voltam Ifjúsági Barátsági Versenyen bronzérmes is, azt mondhatom el magamról, hogy magyar kajak-kenu világában a második vonalhoz tartoztam.
Manapság a sportolásból maradt még valami?
Igazából a sporthoz nagyon sok idő kell, így ez mára szinte a nullára zsugorodott. Az aktív sportolás után még egy darabig amatőr szinten futottam, ekkor már csak a mozgás volt fontos. Három egymás utáni évben „lefutottam” az Ibusz Marathont. Egy új, merőben más hobbim lett: a tanítás. A sportból „átmentettem” a kitartást, alaposságot, azt most próbálom a fizika tanítására átvinni, mely elég sok időmet fölemészti. A tanítástól el nem választható a szkeptikus küzdelem is, erről elég sokan ismerhetnek.
Két hét múlva esedékes a Szkeptikus Konferencia – elsősorban az elsőéves hallgatóknak mondjál néhány szót arról, hogy miről lesz szó idén, miért érdemes eljönni ide.
A Szkeptikus Konferenciát elsősorban az egyetemi hallgatóknak találtuk ki, de bárkit szívesen látunk. Úgy gondolom, hogy a hallgatók közül elég sokan lesznek menedzserek, akik sajnos mérnöki tudományokat viszonylag keveset tanulnak. Ezért a döntéseik alapjai eléggé ingatagok lehetnek, ha pusztán a számukra előírt követelményeket teljesítik (ez persze szinte sosem száz százalék). Egy vállalatvezető például, ha felül egy áltudósnak, akkor egy egész céget dönthet romba, tehát a tudományos gondolkodást és módszereket tanítjuk meg elsősorban. Ha eljön valaki, akkor főleg tudományos előadásokat hallgathat, másodsorban pedig elrettentő példákat láthat. Idén alapítottunk egy új díjat is, az Óriás Szamárfül Érdemrendet Három Csillaggal, melyet csak tudományos végzettséggel rendelkező ember kaphat meg.
Az áltudomány képviselői mennyi-re szoktak megjelenni ezen a rendezvényen?
Voltak már forró pillanataink, volt példa rá, hogy a bíráló és a bírált nagyjából karnyújtásnyira volt egymástól. Tavaly név szerint meghívtunk mindenkit, akit elmarasztaltunk – voltak, akik eljöttek, sőt, arra is volt már példa, hogy valakit sikerült meggyőznünk.
Itt elsősorban a fizikával foglalkoztok. Emellett mennyire van rálá-tásotok a társadalom-, illetve a rokon természettudományok területén működő áltudósokra?
Mindenképpen van rálátásunk, eddig inkább csak önmegtartóztatás volt, hogy csak a fizikával foglalkoztunk, hiszen végül is ebben vagyunk kompetensek. Idén a délelőttön egy olyan témát fogunk felvállalni, mely az intelligens designnal (ID) foglalkozik. Ez egy új irányzat, mely nagyon veszélyes (hogy mitől, ahhoz el kell jönni, egy egész délelőttöt fogunk ezzel foglalkozni), komoly tudósokat hívtunk meg a legkülönbözőbb területekről, hogy fejtsék ki a véleményüket a témában.
Ez trendnek is tekinthető, hogy egyre szélesebb körből merítitek a témákat?
A darwinizmusnak századik évfordulóját ünnepeljük jövőre, ezért az ID egy elég gyakran megjelenő nézet, mely ellen időben fel kell lépni, ugyanis ezen áltudományok képviselői azt (is) szeretnék elérni, hogy a tudománytalanságot a közoktatásban fogadják el egyenrangú elméletnek az evolúcióelmélettel. Az USA-ban odáig jutottak ezek a tanok, hogy van, ahol kötelező tanítani, de most mutatkozik egy olyan irányzat, mely ezt tudománytalan nézetnek fogadja el, és már mintegy hatvan akadémia írta alá. Az ID igazából hitbeli kérdésnek tekinthető, és az nagyon veszélyes, ha valaki a hitet és a tudományt összekeveri, és az ellen mindenképpen fel kell szólalni, ha a hitkérdéseket tudományos módon igyekeznek bizonyítani.
Milyen egyéb rendezvényeket tudnál ajánlani azoknak, akik érdeklődnek a fizika iránt?
Szerencsére az F29-es tanterem az utóbbi 5-6 évben mindig helyt adott valamilyen fizikával kapcsola-tos eseménynek, például együtt ünnepeltük meg a CERN ötvenedik születésnapját, a Kutatók Éjszakáját már harmadik alkalommal rendezzük meg, ha minden jól megy. A tavaly ősszel megvalósított kísérlet, amikor pillepalackokkal felemeltünk egy tankot az is a fizikáról szólt elsősorban, és legjobb tudomásom szerint idén ősszel is esedékes egy efféle esemény.
A hallgatók részéről mekkora aktivitást észlelsz ezekkel a rendezvényekkel kapcsolatban?
Mindig van egy olyan „izzószemű” réteg, aki eljön, és nagyon élvezi őket, azt tudom mondani, hogy mindig van annyi érdeklődő, akik miatt már érdemes megtartani ezeket a konferenciákat. Büszkén mondom, hogy volt többször is olyan Szkeptikus Konferencia, hogy már nem volt ülőhely az F29-ben. Határozottan mondhatom, hogy a tudományra van igény, nekünk az egy elég nagy dilemma, hogy hogyan jutunk el a hallgatókhoz.
A sajtó és a tudomány viszonyáról szeretném, ha szólnál még néhány szót. Milyen problémákkal kell szembesülnünk ebben a tekintetben?
A sajtóban az egyik legnagyobb baj, hogy hozzá nem értők kapják meg a műsorkészítés jogát. Egy olyan műsornál, mely minden nap jelentkezik és sok területről „csipked” (egyik nap például a gyógyászatról, másik nap az eletkroszmogról, stb. beszélnek), a legnagyobb probléma az, hogy a készítők nem tudják, hogy kit kellene megkérdezniük. Habár létezik olyan fórum (a Tudományos Újságírók Klubja), melynek ebben kéne eligazodást adnia, de a szerkesztők nem hajlandók arra, hogy megkérdezzék egymást arról, hogy szabadna-e egy adott személyt megkérdezni erről vagy arról a témáról. Itt van a legnagyobb baj, hogy a műsorkészítők legtöbb esetben humán végzettségű emberek, és a tudomány működésének alapjaival sincsenek tisztában. Mondok konkrétumot is, az egyik médiumban megjelent az egyik nyilatkozóról, hogy akadémikus, egyetemi tanár és csillagász – jóllehet sem akadémikus, sem egyetemi tanár, sem csillagász nem volt. Előfordul, hogy le sem ellenőrzik, hogy a nyilatkozó valóban az-e, akinek mondja magát. Tudatos médiabutításról nem beszélnék, inkább a jóhiszemű tudatlanság, esetleg a lustaság és a hanyagság okoz inkább problémát. Ezek miatt kerülhetnek tudományos műsorokba olyan események, melyeknek nem szabadna. Például a Magyar Televízió egyik főműsoridős tudományos műsorában elemezték egy Einstein tanait cáfoló könyvet, ehhez pedig két olyan személyt hívtak meg „vitatkozni”, akik ugyanazon álláspontot képviselték, méghozzá az említett könyvet dicsérték.
Látsz különbséget a kereskedelmi és a közmédia között?
Igen, látok, például a Magyar Rádióban elindult egy olyan folyamat, melynek révén az Eötvös Társulat (ennek magam is tagja vagyok, innen tudok róla) segítséget nyújt a Rádiónak a hírek szerkesztésében, ha elbizonytalanodnának tudományos kérdésekben. Az Eötvös Társulat egy civil szerveződés, és mi ezt a szolgáltatást ingyen kínáltuk föl a Rádiónak, ahol szívesen fogadtak minket, és úgy tűnik, hogy egy együttműködési szerződés kerül majd aláírásra, mely azt jelenti, hogy van igény a hiteles tájékoztatásra.
Tehát a műsorkészítőktől nem azt várjuk el, hogy képzettséget szerezzenek, hanem, hogy megfelelő helyen kérdezzenek?
Így van, például a Magyar Tudományos Akadémiának is van egy kommunikációs igazgatósága, ahol azzal foglalkoznak, hogyan kell a tudományt a médiában kellően kommunikálni. Ez már önmagában is egy tudományos kérdés egyébként, melynek szabályai vannak, ezektől pedig nem szabad eltérni. Szoktam példaként mondani, hogy ha egy komolyzenei műsorban azt mondanám, hogy voltam tegnap az Operában és láttam a Hattyúk Tavát, ami nagyon jó volt, csak kevés volt benne az iszap, akkor arra mindenki kapásból mondaná, hogy ez mekkora marhaság. De ha valaki két áltudóst próbál meg vitaformátumban bemutatni, akkor az az átlagember számára nem veri ki a biztosítékot, pedig ki kellene. Ennek egyik oka az, hogy a természettudományos oktatás nagyon háttérbe szorult a közoktatásban. Aktuális, hogy tovább szeretnék csökkenteni a fizikaórák számát a középiskolákban.
Milyen összefüggést látsz a szocializmus és a természettudományos oktatás hangsúlyossága között?
Látom, felkészültél a riportra! Egy nemrég megjelent cikkben állította egy neves oktatáspolitikus, hogy a természettudományos oktatást az a diktatúrák szokták előtérbe helyezni, és a rengeteg fizikaóra is ennek volt egy következménye nálunk. Ez nagyon nagy fokú tájékozatlanság, ugyanis ez nem a diktatúra vagy demokrácia kérdése, hanem annak, hogy olyan embereket szeretnénk-e nevelni, akik felelősen tudnak dönteni az őket érintő kérdésekben. Egyre többen aggódnak amiatt, hogy mi lesz a Földünkkel, és a felmerülő kérdések mindegyikének megválaszolásához természettudományos ismeretekre van szükség. Legyen atomerőmű, vagy ne legyen? Ezt semmi mással nem lehet korrekt módon eldönteni, mint a tények egymás mellé állításával és az érzelmek és a politika kizárásával, azaz tudományos alapon. Ehhez pedig a fizika, kémia, biológia, földtudományokra van szükség – ez nem ideológia kérdése.
Végszóként Bor Zsoltot szeretném idézni: „A fizikai, kémiai és biológiai alapműveltség nélkül felnövekvő generáció önmagára veszélyes módon fog élni a jövő évezred technológiai környezetében. Megítélésem szerint ez az egyik legsúlyosabb környezetvédelmi kockázat, amely a társadalmunkat a XXI. században fenyegeti.”

 


További anyagok az érintett témákkal kapcsolatban:


 


Szkeptikus Konferencia honlapja


 


Teret nyertek az evolúció-elmélet pártolói


 


Értelmes Tervezettség Mozgalom

Forrás: http://tinyurl.com/hyw9huy
„ A divat azok utánzása, akik különbözni akarnak azoktól, akik semmiben sem különböznek egymástól.”(Karl Lagerfeld)

A hagyományos matematikus képzésben szerepel a Témalabor nevű tárgy. Hogy mit is takar ez? Négy félévnyi munkát, kutatást, belekóstolást valamibe, amiről amúgy csak érintőlegesen tanul a hallgató a kötelező órák keretében, vagy tán úgy sem. Először is: keresni kell egy konzulenst, akivel el lehet kezdeni egy adott témán dolgozni. Hetente, pár hetente, vagy havonta konzultálva –kinek hogy esik jól- fokozatosan halad az ember a munkával, hogy végül a vizsgaidőszak közepén, egy húsz perces előadás formájában prezentálja a többieknek: mivel is foglalkozott ebben a szemeszterben.Milyen témákkal is merülnek fel a tárgy keretében? Igen változatosak, természetesen, de tudom, ezzel nem sokat mondtam. Ha kíváncsi vagy: íme néhány példa!


 


 


Algebrai geometria és robotirányítás


 


Tekintsünk egy robotkart (amely csuklók által sorban összekapcsolt merev szegmensekből áll, egyik vége rögzített, a másikon pedig egy tárgyak megfogására alkalmas robotkéz, szerszámgép stb. van) amelyet egy adott pontból egy másikba kell elmozgatni. Hogyan kell menet közben változtatni a csukló-szögeket és szegmens-hosszakat, hogy a robotkéz eljusson a céljához, és közben a szerelősoron lévő félkész autókarosszériát se zúzza darabokra? Ha a robotkar csukló-szögeit (egész pontosan ezek szinuszát és koszinuszát) és szegmens-hosszait változóknak tekintjük, akkor a problémát elég könnyen vissza lehet vezetni egy (igen sok változót tartalmazó és igen sok egyenletből álló) polinomiális egyenletrendszerre. Itt jön a képbe az algebrai geometria, amely eredetileg a polinomiális egyenletrendszerek megoldását vizsgáló ága volt a matematikának, és habár mára ezen jóval túlnőtt, hasznos eszközöket ad a probléma megoldására (főleg a Groebner-bázisok elméletének segítségével).


 


Témavezető: Küronya Alex, Algebra Tsz, http://www.math.bme.hu/~kalex/


 


Lakatos Péter


 


 


A Mátrixon kívül


 


Őszintén szólva, néhány percig gondolkodnom kellett, hogy megszülethessen ez a kellően hatásvadász cím. No de most, hogy e vallomáson túlestünk: miről is akarok néhány mondatban írni? Biztosításmatematika, függőkárok a téma. Puff neki. Nyugi, nem foglak rémisztgetni képletekkel, módszerekkel és számolásokkal, inkább elmesélem, mi az, ami miatt „belezúgtam” ebbe az egészbe.…Emberkék mozognak, éreznek, tevékenykednek szerte a világban. Az „emberi tényező” szókapcsolat fogalommá lett, szinonímája annak a jelenségnek, hogy nem lehet tökéletesen racionális eszközökkel magyarázni, modellezni a világunkat. Szűkítsük például a kört (természetesen teljesen véletlenszerűen)! Emberek ilyen-olyan típusú biztosításokat kötnek. Aztán, ha bekövetkezik a káresemény, bejelentik. De mikor? Miért éppen akkor? Miért sokszor 1-2-3 évvel később? A biztosító mi alapján tegyen félre ezekre az esetekre, és mennyit tartalékoljon? Túl sokat nem jó - de túl keveset se, nem meglepő módon…


 


Hogy állhatunk neki ennek a problémának: az ún. függőkárok (- azaz a már bekövetkezett, de még nem bejelentett károk-) becslésének? A varázsszó: statisztika, és már jön is a többi: kumulált tábla, kifutási háromszög, bootstrap, lánclétra-szabály, a χ²-próba, és a többi finomság... De ezeket már csak nagyzolásból soroltam fel.:P A legszebb –úgy gondolom- az alapgondolat: a tökéletesen tökéletlen emberi világ, és a matematika kapcsolatba hozása.


 


Témavezető: Gerényi Attila QBE-Atlasz Biztosító Zrt.


 


Hudáky Zsuzsanna


 


 


Robotkar mozgási pályájának optimalizálása


 


Tegyük fel, hogy az említett robotkar egy nyomtatott áramköri kártyára (NYÁK) szereli fel az alkatrészeket. Hogy is történik ez? Felvesz egy alkatrészt egy NYÁK mellett elhelyezett dobozból, elhelyezi a kártyán. Fölvesz egy másikat, majd azt is felszereli. Majd ezt folytatja, míg minden a helyére nem kerül. Ezután visszaáll az eredeti helyzetébe, majd ismétli az eljárást a következő felszerelendő NYÁK-on. Persze rögtön felvetődik a kérdés, hogy jó, de milyen sorrendben teszi mindezt? És itt jönnek a bonyodalmak. Modellezzük a problémát matematikailag: tekintsünk egy páros gráfot, melynek egyik pontosztálya az alkatrészeket tartalmazó dobozok helye, másik a felszerelendő alkatrészeké. Ekkor a probléma máris világosabb: meg kell keresni az adott gráfon a lehető legolcsóbb kört, mely minden csúcson pontosan egyszer halad át, vagyis a minimális súlyú Hamilton-kört. Erre a problémára azonban mai tudásunk alapján nincs hatékony algoritmus, ezért az utóbbi két évben több alsó és felső korláttal, illetve közelítő algoritmussal próbáltam közelíteni az áhított optimális megoldást, melyekkel úgy tűnik, egész jó eredmények érhetőek el.


 


Témavezető: Mádi-Nagy Gergely, Differenciálegyenletek Tsz.http://www.math.bme.hu/~gnagy/


 


Esze Ágnes


 


 


Kedves matematikus hallgatótársunk! A Te témád is érdekes? Micsoda, hogy még annál is érdekesebb? Nosza, küldd el nekünk, hogy megoszthassuk a többiekkel! Hasonló rövid összefoglalókat várunk tőletek az újságba, vagy az internetre, erre a címre: pikkasz@wigner.bme.hu

Azok a fizikushallgatók, akik nem lébecolták el a kémiát, biztosan emlékeznek rá. Mikor megérkeztem éppen két diákját képezte tovább. Ennek ellenére szívesen fogadott, sőt, még teával is megkínált, utána meg átmentünk a röntgenlaborba, ahol nekünk – most elsőéveseknek – sajnos már nem lesz mérésünk. Bóta Attila, inkább kutató alkat, de erről lentebb olvashattok. Természetesen nem csak az egyetemről esik majd szó, de nem maradhattak el a tanár úr jó tanácsai, és az is megnevezésre kerül, hogy melyik a legjobb emberanyag a BME-n.

- A tanár urat mindig is érdekelte a kémia? Más szóval: mikor kristá-lyosodott ki a kémia iránti vonzalma?
- Tíz éves koromban.
- És mi az, ami megragadta benne?
- Égtek az anyagok, változtak. Olvastam könyveket a középkorról, (lőpor, stb.) érdekelt a történelem, és annak kapcsán minden, ami anyag, például hogy készítettek vasat – akkor gyerekkoromban vasat akartam olvasztani – meg ilyenek. Azt nem mondhatnám, hogy kifejezetten »A kémia«, de úgy a természet az általában érdekelt. Édesapám erdész volt, emiatt aztán közel volt a természet, és mindaz, ami ehhez kötődik: az állatok, a növények, kémia, fizika, biológia.
- Az egyetemet hogy bírta a tanár úr?
- Vegyesen. Nem voltam kifejezetten jó tanuló, reáltárgyakból igen, de úgy általában nem. Nekem csalódás volt az egyetem, mert tagozatos gimnáziumba jártam, és az relatíve jó gimnázium volt, aztán idecsöppentem, ebbe a nagy gyárba, ahol az ember elveszett volt. Nem éreztem túl jól magamat. Sok más minden elvonta a figyelmemet. Nem koncentráltam kifejezetten a tanulásra, amit – utólag belátom – megtehettem volna.
- A tanár úr is itt járt egyetemre?
- Igen, itt a Műegyetemen a Vegyészmérnöki Karra, akkor még kétfokozatú volt a képzés, az elsőt nappalin, a másodikat estin végeztem, közben katona voltam.
- Milyen volt akkoriban az egyetemi élet, a közösség? Mennyiben látja másnak, ami akkor volt, mint ami most?
- Szerintem más volt, jobban össze-tartottunk, egységesebb volt a diákélet. Különbség akkor is volt a diákok között, mert voltak a jó tanulók, meg a kevésbé jó tanulók, de valahogy egységesebb volt a kép, nagyobb volt az összetartás. Most az élet változott, és a pénz nagyon beleszól. Azt veszem észre, hogy vannak jobb módúak, akik megtehetik ezt meg azt, és vannak a kevésbé jó módúak… Szóval nagy különbségek vannak a mostani diákok között.
- Vannak még az egyetemről barátai, tartja még velük a kapcsolatot?
- Az osztálytársaimra gondolsz, vagy az egyetemre?
- Hát, akikkel diákként együtt élt.Igazán barátként kevés embert említenék, jó ismerős van néhány, de akivel baráti viszonyban vagyok, azt nem kifejezetten az egyetemről ismerem, a baráti köröm nem ebben az időszakban alakult ki. A gimnáziumra visszanyúlik, talán lehet, hogy valamiféle pályatévesztés is volt benne, mert énnekem a vegyészmérnöki diploma az alapvégzettségem, de másoddiplomásként jártam szakfizikus képzésre. Az az ELTE-n volt, tehát ott inkább fizikusokkal voltam. Az olyan oktatás volt, ami sokkal jobban érdekelt, meg akkor már tényleg céltudatosan tanultam azt, és jobban is haladtam benne.
- Olvastam, hogy van a tanár úrnak fizikusi doktorija is, milyen témával foglalkozott?
- A lényeg az, hogy én eredetileg gyógyszervegyész lettem volna, de végül is nem az lettem. Azután a kolloidika volt az a terület, ami a munkaterületem lett. Valahogy megmaradt a vonzalmam a biológia felé. Később kijutottam külföldre, Grazban voltam, a Biofizikai Intézetben töltöttem el összességében körülbelül három évet, ami kolloidkémiai indíttatású volt. A módszer, amivel meg kívántam ismerkedni, és amivel ma is foglalkozom az a röntgenszórás. Az az intézet, ahova kerültem az kifejezetten biológiai rendszerekkel, azok kutatásával foglalkozott. Ott a kémia, a fizika, a biológia az egy, és amikor ott voltam, akkor láttam, hogy én ehhez keveset értek. Amikor hazajöttem – ez ’91-ben volt –, egészen véletlenül, akkor indították az ELTE-n ezt a szakképzést, és akkor iratkoztam be oda. Ez a képzés három éves volt plusz fél év diplomamunka.
- És Grazon kívül volt-e még más külföldi tanulmányútja? Dolgozott-e még máshol külföldön?
- Grazban voltam összességében három évig, és még éveken keresztül jártam vissza évi két-három hónap időtartamra. Közben megkezdődött egy kapcsolat Németországgal, egészen pontosan Jülichel, a Jülichi Kutatóközponttal, és ott is eltöltöttem összesen legalább két évet. A leghosszabb időszak mondjuk egy fél év volt egyhuzamban, aztán többször két-három hónap. Ott legalább tíz alkalommal voltam. Ezek voltak a leghosszabb külföldi tartózkodásaim.

- Most éppen mivel foglalkozik a tanár úr?

- Itthagytam az egyetemet (2007), október elsejétől hivatalosan a KK-ban (Kémiai Kutatóközpont) dolgozom, az eddigi témámat folytatom tovább. Még nem kezdődött el igazán a munka, mert most van a költözés, az átállás időszaka.

- Tehát akkor most kutatómunkát fog folytatni?

- Igen. Várakozással tekintek elébe. Itt is szívesen csináltam, de nem volt rá annyi időm. Az az igazság, hogy az egyetemi oktatók általában le vannak terhelve, és nem sok idő marad erre a tevékenységre. Az ember szétaprózódik, biztos, hogy nagyobb tehetség kéne ehhez. Én nem tudom ezt a többféle dolgot egyszerre csinálni: az egyetemen az oktatás mellett kéne foglalkozni színvonalasan valamilyen területtel, ezenfelül pénzt keresni, tehát szükséges pályázni, anyagi fedezetet teremteni ahhoz, hogy az embernek jó eszközei legyenek, tudjon megfelelő témát választani, azt teljesíteni… Úgyhogy ez több szálú feladat. Azt hiszem – még egyszer mondom –, hogy az egyetemi oktatók egyre inkább leterheltek, nincs rá lehetőség, hogy mindent azonos erőfeszítéssel végezzünk, úgyhogy én azt gondoltam, hogy most már egy kicsit a kutatás felé kéne koncentrálni.

- Van-e esetleg valamilyen kellemes, vagy kevésbé kellemes emlék, amit szívesen megosztana velünk?

- Sztori?

- Akár az is.

- Hirtelen nem tudok neked különösebbet mondani, itt a Műegyetemen eltelik az idő a tanulással, nem nagyon van idő, hogy valami vicces dologgal foglalkozzunk. Ja igen, én a Szkéné nevű műegyetemi színháznak voltam sokáig tagja, és ott volt egy mozgásszínház-csoport, ahol készítettünk különböző műsorokat, volt rendszeresen előadásunk a Szkénében, meg máshol is. Egyszer – ez már nagyon régen volt – azt hiszem, hogy a Ragtime Band-del készítettünk egy sportshow-t, ami azt jelenti, hogy a múlt század eleji témájú, humoros előadást csináltunk. Például mit és hogyan csináltak az erőművészek, a bűvészek stb., és ezt – talán – az egyetem területén az udvaron, előadtuk, majd egyszer csak a nézőközönségből valaki beordít, hogy „Jé, ez a kémiatanár!”. Na erre egymást heccelve, tromfoltak a többiek is, ki akarták „zökkenteni” a játékot, de nekünk sikerült azt rendesen befejezni. A tanár úr már egy ideje tanít(ott) fizikusokat is.

- Év elején említette nekünk, hogy szívesen tanít minket. Fenntartja még ezt a véleményét?

- A legnagyobb mértékben. Nagyon jól éreztem magam ott. Ahogy azt mondtam nektek az első órán, hogy a fizikushallgatók a legjobb emberanyag a Műegyetemen, úgyhogy vegyétek ezt megtiszteltetésnek a sorstól, mert ez elitképzésnek számít. Kevesen vagytok, és – egyáltalán nem magamra gondolok – nagyon jó tanáraitok vannak. Én külföldön is láttam fizikusképzést, de nem találtam olyan színvonalasat, mint amilyen nálatok folyik. Vegyétek ezt szerencsének, és használjátok ki! A másik meg az, hogy látod, itt ülnek a szobában a te sorstársaid, András, ő ötödéves, a Zoli meg másodéves doktoráns (Wacha András, és Varga Zoltán), ők is valamikor úgy kezdték, mint ti. Voltak laboratóriumi gyakorlatok, nektek is lesznek. Ennek kapcsán mindig mondtam, hogy felejtsétek el, hogy a kémia az kémia: az a természetnek egy része, amit nagyon össze kell kapcsolni a fizikával, meg a matematikával, minden egyébbel ami a természetben van. A jövő az, hogy ti megtanuljátok a módszert, a fizika erre nagyon jó eszközt ad a kezetekbe, de a vizsgálandó jelenségek meg problémakörök manapság elsősorban a biológia meg a kémia témaköréből érkeznek. Ezt naponta tapasztaljátok: a biológia előretörése, a nanotechnológia fejlődése, és a többi. A biológusok, a kémikusok kezéből kerülnek ki ezek az anyagok, ők vannak velük testközelben, rátok meg olyan feladat hárul, hogy ezeket az anyagokat jobban megismerjétek különböző fizikai módszerekkel, és további ötleteket adjatok a finomabb részletek megismerésével. Ezek a módszerek nehezek, egy kémikus ezt kevésbé tudja felfogni, megcsinálni. Nektek viszont az anyagismeretet kell mélyíteni. Szükségetek van egymásra kölcsönösen. Azt is mondtam, hogy egy fizikus könnyebben tudja a másik oldalt megtanulni. Ez egy megfelelő gondolkodást kíván. A kémikusoknak általában, vagy legalábbis a kémikusok egy részének nehézkes – vagy nem is nagyon megy – azoknak a módszereknek az elsajátítása, amiket ti megtanultatok. Végig kell menni azon a ranglétrán, ami a dolgokat felfűzi. Ugye ti nem szeretitek a lineáris algebrát és a többi első ránézésre elvontnak tűnő tárgyat. Tartsatok ki, azt megéri megtanulni, mert harmadikban, negyedikben annak az előnye elő fog jönni a speciális tárgyakban.

- Mivel foglalkozik a tanár úr, amikor nincs az egyetemen? Konkrétabban: van valamilyen hobbija?

- Ilyen alig van, sajnos, ezért is döntettem úgy, hogy elmegyek, mert volt olyan év, hogy megszámlálható volt a napok száma, amikor nem voltam bent az egyetemen. Általában hétvégén is bejövök, mert nagyon sok a teendő, és azért ez sokáig nem tartható. Kedvenc időtöltésem a természetjárás, nagyon szeretek túrázni, azt most is szeretnék, aztán régebben, amikor a Szkénében voltam, akkor az aktív sportnak volt tekinthető. Azok komoly fizikai tréningek voltak, minimálisan tizenkét óra per hét volt, az előadások érdekében is minimálisan ennyi tiszta edzésidővel kellett számolni. Ami még kedvencem lenne, az a képzőművészet. Nagyon szeretek vele foglalkozni, az akvarell nagyon érdekel: most is, ha van elég időm – nyári időszakban –, akkor foglalkozom vele, de nem igen jutok hozzá. Látom, hogy nyugaton az embereknek erre több idejük van. Amikor én kint voltam, akkor olyan volt a munkabeosztásunk és a lehetőségeink, hogy az ember tudott egy-két napot a hobbijával is foglalkozni. Most már ilyenre nincsen lehetőség, mondjuk az elmúlt tíz évben.

- Van-e valamilyen kedvenc étele, itala? Mivel Egerben született, gondolom, szereti a borokat…

- Így van, a vörösbort nagyon szeretem, az Egri Bikavér a kedvencem, azt is kell tudni, hogy – ez véletlen – a nagyapám a hivatalos előállítója a bikavérnek. Az az irodalomban benne van, ha utánaolvasol, hogy az egri Gröber pincészetben írták le a manapság ismert egri bor receptjét a ’20-as években, és az anyai nagyapám abban a pincészetben volt – akkor úgy mondták, hogy – vincellér, tehát ő koordinálta a bor készítését, a szőlőknek a művelését, a szőlő telepítését; mindent ő tartott kézben. Vagyis azt mondhatni, hogy a nagyapám az egri bikavérhez nagyon is kötődik, úgyhogy kedvelem a vörösbort (iszákos azért nem vagyok, ez megfelelő alkalmakra szorítkozik).

- A tanár úr mennyire szeret utazni a világban? Van-e esetleg olyan hely, ahová szívesen ellátogat, akár Magyarországon, akár külföldön?

- Igen. A Börzsönyt nagyon szeretem, és az Északi-középhegységet, legfőképpen a Bükköt. Külföldön közelünkben a Tátrát szeretem. Erdélybe sajnos rég jutottam el, gyerekkoromban többször voltam. Az Alpok – Ausztriára gondolok – bizonyos szempontból, igen, ott sok időt töltöttem. Ugyanakkor nagyon kultivált lett ez a vidék, ami a „tiszta” természetjárást zavarja. A magasabb svájci részeket nem ismerem annyira. Ami nagyon tetszik, az Skandinávia, Norvégia. Oda többször visszamentem – a feleségemmel, nagyon szeretünk túrázni, sátrazni. Hogyha külföldre megyek, akkor azt is inkább sátorban. Biciklizni is szeretek és hegyet mászni.

- Évközben említette, hogy vannak kapcsolatai valamelyik ohioi egyetem magyar munkatársaival. Ezt ápolja? Egyáltalán honnan ez az ismeretség?

- Ez nem olyan különleges dolog. A KFKI-nek van egy nagyon jó csoportja, a folyadékkristályos kutatócsoport, ennek Buka Ágnes volt régen a vezetője (most Éber Nándor), és ebből a csoportból egy ember – azóta híres ember lett –, a Jákli Antal ott professzor a kenti egyetemen, a folyadékkristályos intézetben. Ő olvasta a két évvel ezelőtti munkánkat, és annak kapcsán kerültünk kapcsolatba, mert őket ez a téma érdekelte, úgyhogy nyáron ott voltunk a Varga Zolival, a doktorandusszal.Mennyire tartja fontosnak a külföldi tanulmányutakat, rám illetve a többi diákra nézve? Mert sokan mondják, hogy ezt érdemes.Nagyon fontos, nem tudjátok kivédeni. Nem lehet látni, hogy kettő, három, öt év múlva mit hoz a sors, de biztos, hogy ez csak előny. Egyrészt a nyelvgyakorlás szempontjából, másrészt pedig megismeritek, hogy hogyan dolgoznak mások, harmadsorban meg azt látjátok, hogy mire jó ez az alapképzés nálunk. Ha valaki ilyennel kacérkodik, annak azt ajánlom, hogy semmiképp sem korán, inkább felsőbbévesként tegye ezt meg, vagy pedig, ha már doktoráns lesz belőle, akkor doktoranduszként menjen külföldre. Mert azért a ti öt évetek eléggé egységes, tehát azt nem látszik célszerűnek megszakítani. Amik itt vannak nálatok az intézetben, azok nagyon jó iskolák, például a Fizika Tanszéken, az Elméleti Fizika Tanszéken, a KisFizen… , ezeknek a vezetőoktatóknak még megvannak az összeköttetéseik, ismerik azokat a tématerületeket, ahová tovább tudják küldeni a diákokat. Nektek is ebben lesz majd részetek. Ha majd harmad, negyedévesek lesztek: ezeket a lehetőségeket fogjátok mind-mind sorra látni.

- Esetleg tudna üzenni – akár zárásként – még valamit?

- Nehogy feladjátok! Ezt be kell fejezni! Ha azt érzitek, hogy az első év nehéz is, hogy a második év is nehéz, akkor sem szabad feladni. A másik meg ami fontos: hogy összetartsatok. Ki-ki egyik, vagy másik területen jobban előrehalad, akkor, ha jó baráti közösségek alakulnak ki, akkor nagyon tudjátok egymást segíteni. Láttam az évfolyamotokban, hogy vannak olyan emberek köztetek, akik matematikából jobbak, aztán azt is láttam, hogy valakinek a fizika okoz nehézséget, a látásmód alakul ki nehezen. Ezeket a problémákat lehetséges megoldani jó baráti közösségben, aztán bele lehet jönni az egészbe. Az egyetemi életnek, a gyors és eredményes tanulmányoknak is megvan a maga trükkje, módszere, ennek is vannak titkai, ezeket egymásnak fontos, hogy feltárjátok, így tudtok egymásnak segíteni.

interju1.JPG

Gratulálunk Bóta tanár úrnak, ugyanis nemsokára gyermeke születik!

Szöveg és fotó:Gresits Iván

A röntgenlaborról: Ti, felsőbbévesek mértetek is ott. Mostantól azonban nem lesz több mérés, legalábbis a BME-seknek nem. A labor ugyanis Bóta tanár úrral együtt elmegy a KKKI-ba.

Ebben a laborban 1995 óta mérnek a hallgatók. Érdekes, hogy a különböző elemek, kiselejtezett eszközök felújítása árán (amelyben a korábbi hallgatók nem kevés munkája is szerepelt) sikerült a labornak aktív részévé tenni. Volt, ami a KKKI-ból, egy másik része Jülichből került az F épületbe. Mai értéke több mint 100 millió (!) forint. A mérések célja a sugarak szóródásának a meghatározása. Végülis Bóta tanár úr volt az, aki létrehozta a laboratóriumot, úgyhogy igazán nem lehet rá neheztelni azért, mert mostantól nem a Műegyetemen használják.

Közeleg a tavasz, a madárcsicsergős-hormontombolásos…De ami máris a nyakunkon van, az az újabb szorgalmi időszak. Na, ki van már túl az első zéhán? …Egy szó, mint száz, a „napi tíz-húsz órában zombiként tanulok”-üzemmódot felváltotta a reggel hétkor (na jó, nyolckor) kelős, suliba járós, órákon figyelni próbálós verzió. Aztán persze ki-ki lazít a maga módján a nap 24 órájából fennmaradó időben. Nagyokat sétálni a Margitszigeten még nem annyira jó buli, azt majd egy-két hónappal később. De amit lehet, mégpedig minden évszakban lelkesen és fáradhatatlanul, az az úgynevezett „kultúúúrált szórakozás”. Na jó, nem kell hülyén nézni: nem azt mondom, hogy teljes puccban vágódj be egy operára, vagy hogy ebben a minutumban irány egy kiállítás (bár ha vevő vagy az ilyenekre is, az csúcs)! Sokkal egyszerűbb, mégis elemi fontosságú dolgokra gondolok, ami segít kis időre kiszakadni a mindennapokból, a megszokott életedből.


Elmesélek valamit, hátha akkor jobban megértesz.


Valószínűleg hasonlóan élek, mint a legtöbb TTK-s. Felkelek reggel (nagyjából a harmadik próbálkozásra sikerül is), félálomban magamra rángatom a ruhám, füzetek-kaja a táskába, négyeshatos, előadásokon ülök érdeklődve (jó esetben), ebéd a Stoczin, esetleg egyetem/2. felvonás, aztán haza, kis lazítás, utána pedig tanulok (majdnem mindig), vagy valami kevéssé hasznos tevékenységgel töltöm az időm (sajna nem ritkán), végül ágyba zuhanok- another day. Teljes terhelés alatt, gyakran szinte gépiesen lököm magam előre, napról napra.


Néhány hetente azonban megáll pár percre a mókuskerék. Lelassítok, és körbenézek pislogva, mint aki nem tudja, hol van: Mi ez most? Miért is…? Valami, ami az addigi hajszában eszembe sem jutott, hiányozni kezd. Fájó, keserédes érzés, mint a viszonzatlan szerelem: nem tudom, mi lelt, megfogalmazni nehéz, hogy mi kéne. Olyan üresség, olyan hiányérzet, mint az éhség - a lelkem éhezik.


Van, amit nem lehet akárhogy átélni. Van, amit nem ad meg a fékeveszett bulizás, a számítógépes játékok, vagy akár a testedet átmozgató sport, bár fontos a laza szórakozás, a gőz kieresztése is, nem tagadom. De te is érezted már, ugye, amikor a lelked, szellemed sóvárog „táplálék” után? Kell azt ecsetelnem, mennyire magába tud szippantani egy érdekfeszítő könyv? Hogy fel tudja kavarni a szürke mindennapokhoz idomult bágyadt érzelmeket egy szenvedélyes zene? Hogy mire képes egy jó színházi produkció? Van egyáltalán bárki, aki még soha egyszer nem élte át azt a sokkoló, szinte arcul csapó élményt, amikor valami fentiekhez hasonló után szinte álomból ébredve, tisztuló szemekkel és szívvel mintha egy másik bolygóról térne vissza a testébe, megszabadulva egy adag tehertől, stressztől, nyomasztó gondolattól?


A kérdés költői. Merem remélni, hogy tudod, miről beszélek. Egy Verdi-est vagy hangverseny a MűPában, netán a Yamato fergeteges dobőrülete? A Katona egy ütős darabja? Egy szerelmes regény, netán egy sci-fi (vagy a kettő keveréke)? Csöndes rajzolás, festegetés, hímzés vagy barkácsolás: alkotás a két kezeddel? Magadba mélyülős, elmerülős séta valahol a természetben, egyedül a gondolataiddal? Az, hogy konkrétan mi hozza el neked a megtisztulást, ha szükséged van rá, voltaképp lényegtelen. De kell, hiszem, hogy KELL minden embernek időről időre egy kis magasabbrendű, emelkedettebb kikapcs.


Valaki, nálam összehasonlíthatatlanul bölcsebb, azt mondta: „Nem csak kenyérrel él az ember.” Igazat szólt. Úgy gondolom, többek között ettől ember az ember: nem csak ételre-italra, vagy szellemi kihívásra, hanem lelki táplálékra is szüksége van ahhoz, hogy teljes értékű életet éljen.


Lehetséges, hogy már olyan régóta nem jut időd, energiád ilyen „fölösleges butaságokkal” törődni, hogy nem is érzed már a hiányt, nem érted, miről is hadoválok. Túl veszélyes. Ne juss el idáig. Szakíts rá időt, és találd meg azt az élményt, tevékenységet, ami közel áll hozzád. Ne keress kibúvókat, ez nem pénzkérdés. Még csak nem is időkérdés, hisz meglátod, az a néhány óra, amit magadra fordítasz, megtérül: teljesen felfrissülve térsz vissza az életedhez. Őszintén: órákat töltesz a gép előtt, vagy edzőteremben izzadva, odafigyelsz arra, hogy egészségesen és ne hízlalóan táplálkozz (ha lány vagy, szinte biztos), mindennap lemosod magadról a port, igényesen öltözködsz, és még vagy ezer dologgal törődsz, hogy jól nézz ki. Bár nem látható, a bensőd is igényli ezt az odafigyelést. Ha már rájöttél erre: nagyszerű, ne is feledkezz meg róla. Ha még nem, és talán kicsit gúnyosan, kicsit értetlenül - és titkolt zavarban - nevetsz a nagy szavakon, legalább próbáld meg. Menni fog, lefogadom, hogy megtalálod a „kultúrOFF” hozzád passzoló formáját. Kicsit máshol lenni, kicsit másnak lenni, rövid időre valami különlegesben részesülni. Csodát fog tenni. Ígérem.


 


san

erdos3.gif


 


95 éve született Erdős Pál (1913. március 26., Budapest – 1996. szeptember 20., Varsó), a XX. század egyik legkiemelkedőbb matematikusa, az MTA tagja.


 


 


"Elsősorban számelmélettel és kombinatorikával, halmazelmélettel, analízissel és valószínűségszámítással foglalkozott, de a matematika szinte minden ágában alkotott. Számelméleti, illetve kombinatorikai kutatásaival ún. magyar iskolát teremtett. Életében ő volt a kombinatorika kutatásának és alkalmazásának talán legnagyobb egyénisége. Meghonosította a Ramsey-típusú jelenségek vizsgálatát és nagy úttörője volt a véletlen módszerek alkalmazásának. Zsenialitása nemcsak bizonyításaiban mutatkozott meg, hanem nagy problémafelvető is volt: művészi szintre fejlesztette a fontos problémák meglátásának képességét. Sokszor pénzdíjat tűzött ki ezekre, néhány dollárostól többezer dollárosig.


Élete utolsó évtizedeiben valamelyest hírességgé vált, nemcsak Magyarországon, de az egész világon is. Ebben nemcsak hatalmas életműve játszott szerepet, de sajátos, örökké utazó életformája is, valamint olyan, az újságírók számára hálás téma is, mint sajátos beszédmódja („Erdős-nyelv” v. „Erdős-szótár”): úr (nő), rab (férfi), epszilon (gyerek), a Jordan-tételt tanulmányozza (börtönben van), meghalt (abbahagyta a matematikai kutatást), szörny (kutya), méreg (alkohol). Élete végéig erős magyar akcentussal beszélte az angolt. Nem véletlen, hogy egy indiai egyetem folyosóján, az előadóteremből kiszűrődő hang alapján Marx György felismerte, hogy egy magyar matematikus tart előadást.


 


Tagja volt a magyar (1956), az amerikai (1979), az indiai (1988), az angol (1989) és más tudományos akadémiáknak; munkásságáért több külföldi tudományos akadémia választotta tiszteletbeli tagjává. 1500 cikke jelent meg, több mint 500 társszerzővel dolgozott, 15 egyetemnek volt a díszdoktora. 1983-ban megkapta a legmagasabb nemzetközi elismerést, a Nobel-díjjal egyenértékű Wolf-díjat. Magyarországon Kossuth-díjjal és Állami Díjjal tüntették ki.


 


A matematikusok máig számon tartják (félig-meddig viccesen, félig-meddig Erdősnek emléket állítandó) az ún. Erdős-számokat, ami azt fejezi ki, hogy a publikálás által mennyire kerültek közel hozzá."


 


(Wikipédia)


clarke.jpg


90 éves korában, választott hazájában, Sri Lankán, elhunyt Arthur C. Clarke, világhírű brit sci-fi író, kutató. Leghíresebb műve a 2001: Űrodüsszeia, de ezen kívül több tucat könyve jelent meg nyomtatásban. Clarke 1945-ben megalkotta a műholdas telekommunikáció elvét, a műholdak geostacionárius pályáit a tiszteletére nevezik Clarke-pályáknak. A 2000-ben lovaggá ütött író reménykedett benne, hogy még életében perdöntő bizonyíték kerül elő a földönkívüli élet létezésére. Nevét egy kisbolygó, a 4923 Clarke is viseli.
http://www.xkcd.com/356/

Küldte: nemetha
Tartozni valahová, valakikhez, kötődni élő és élettelenhez… Mindenki erre vágyik; hogy fontos legyen másoknak, hogy elismerjék, hogy szeressék. Egy közösség részévé válni. Azt hiszem, hogy eddigi, cirka féléves ttk-s pályafutásom során elmondhatom, hogy a gólyák egy remek kis közösséget alkotnak, és beilleszkedtek a felsőbbévesek közé. Habár már nem vagyunk száznegyvenen, még így is túl sok a név, év végére talán tudni fogom mindenki nevét..☺
Valami titokzatos okból kifolyólag mindig elkések mindenhonnan (talán genetikailag van kódolva???), de amikor hétfő reggel beloholok az analízis előadásra, ahol megjegyzem, nem nagy a népsűrűség, szóval akkor hátrafordulnak, és köszönnek, és kérdezik, hogy milyen volt a hétvégém.☺ Barátosném persze meg sem lepődik késésemen, már előre foglalt helyem van. Aztán kezdődik a beszélgetés, ki mit írt kinek, miért találkoztak, komolyan mondta, vagy csak viccelt? és egyébként is, meg amúgy is…Néha felrémlik valami a folytonos függvényekről is, de ezen gyorsan túltesszük magunkat.
Napközben nem szoktam késni (csak néha), de azért nem én vagyok az első egyik teremben sem, és már hárman integetnek, hogy üljek melléjük.☺ Ezek a dolgok nagyon jólesnek, habár egy szkeptikus szerint az ilyennek felesleges örülni, mert a háromból legalább két embert megbántok…
Na de a legjobbak a közös programok! Amikor a hideg, őszi estén maroknyi matekos nekivágott a Gellért-hegynek. De nem ám a kiépített úton, hegynek fel az ösvényen!:) Mikor kifulladva felértük, a lélegzetünk is elállt Budapest fényeitől… És mikor már kellőképp átfagytunk és bevettük a játszóteret is, legalább a fele BKV-járat felhasználásával haza is jutottunk. Na persze csak egy sál és egy pulcsi nem került vissza a gazdájához!Sebaj...☺ (Részemről már visszaadtam a meleg, piros kölcsönsálat…)
Hát igen… Egyik egyetemista életéből sem maradhat ki a különböző vendéglátóipari egységek meglátogatása… Még az enyémből se.☺ Pedig a sört nem szeretem (tudom megbotránkoztató, egy páran már említették), mert keserű. A töményet nem bírom, a nemtomminek már a szaga is rossz. Szóval tipikus kocsmatöltelék:D Ja, és pókerezni se tudok… De azért lelkesen osztogatom a tanácsom, hogy emeljünk vagy eldobjuk (végül úgyis all-in lesz belőle, és persze bukunk egy-két mázlista miatt), és kérdezgetem a mellettem ülőt, akit azzal áldott meg az ég, hogy vele vagyok egy „csapatban” . Telnek múlnak a percek, félórák, aztán a lakótársam hív, hogy hol is vagyok, merthogy tizenegy óra, és ötre ígértem magam… hoppá!☺ Aztán már csak gyrosozni állunk meg, és egy-két kerülő után már otthon is vagyok.☺ Cigifüstösen (pfuj), fáradtan, de boldogan egy újabb eseménydús nap után!:D
Persze nemcsak móka és kacagás (lásd. Hupikék Törpikék) a nebulók élete. Van sok-sok beadandó házi feladat, és persze a számonkérés sem maradhat el. Tényleg, miért nem??? Hát igen, ilyen utópisztikus gondolatok is csak nekem jutnak eszembe. Szóval ha bármikor elakadsz, bátran kérdezhetsz, mert mindenki segít neked. Ez egy ilyen hely, segítünk egymásnak.☺ Múltkor, a karácsonyi koncert után is az egyik felsőbbéves bőszen magyarázta a függvény szélsőértékét a nagyterem fekete-fehér kockás kövezetén mérnök-fizikus szobatársa legnagyobb megdöbbenésére. De a matekosok analízis pótzárthelyije különlegesen fontos eseménynek számított, hiszen írtunk egy páran☺, így e cselekvés megbocsátható, és köszönet érte!
A karon működnek különböző körök, amik összefogják a diákokat. Mert jó együtt énekelni (a kórus tagjaként mondhatom bátran), fotózni, táncolni, ping-pongozni, környezetvédeni. Mert a kulcsszó az együtt.☺
És mi szimbolizálja az összetartást, az együvé tartozást a legjobban? Persze, hogy a matemókusos (BME logóval vagy anélkül) pólók és a fizikusos felsők millió mintával, színben és méretben, nem kínai minőségben! Azt hiszem, ezeket mindenki büszkén hordja, hisz ő a BME-n TTK-s!☺

-Juci-

2008 március

einstein010kicsi.png



Albert Einstein (Ulm, Németország, 1879. március 14. – Princeton, USA, 1955. április 18.)

Newer Posts Older Posts Home

Kövess minket a Facebookon is!

Pikkász


Népszerű Írásaink

  • Hol fogok dolgozni!?
    Az egyetemi nyíltnapon mindenki hallhatta, hogy fizikusként és matematikusként szinte bárhol dolgozhat. Talán az évek során hall az ember ...
  • „Fricskanyitogató” - Orosz László (BME TTK Fizika Tanszék) jegyzete
    Forrás: http://tinyurl.com/zrnlcv7 A hír egészen friss. Az OM honlapján is megtekinthető. Ismét csökken a kötelező Fizika órák száma ...
  • Garbó - avagy ruhatörténelem
    Forrás: http://tinyurl.com/hyw9huy „ A divat azok utánzása, akik különbözni akarnak azoktól, akik semmiben sem különböznek egymástól.”(...
  • Molekuláris gasztronómia – avagy a fizikus a konyhában
    Forrás: http://tinyurl.com/hoemehv Szerintem nem tévedek nagyot, ha feltételezem, a címet olvasva senki sem fogja tudni, miről is szól ...
  • Krisztián Dávid Interjú
    Szabados Dóra: Hogyan indult el a fiatal Krisztián Dávid a természettudományos pályán? Krisztián Dávid: Már általános iskolában indultam ...

Blog Archivum

  • ►  2019 (6)
    • ►  May (2)
    • ►  March (2)
    • ►  February (2)
  • ►  2018 (1)
    • ►  January (1)
  • ►  2017 (19)
    • ►  June (2)
    • ►  April (13)
    • ►  March (1)
    • ►  February (1)
    • ►  January (2)
  • ►  2016 (10)
    • ►  November (1)
    • ►  October (1)
    • ►  September (1)
    • ►  August (1)
    • ►  June (5)
    • ►  March (1)
  • ►  2015 (13)
    • ►  December (4)
    • ►  October (2)
    • ►  July (1)
    • ►  June (2)
    • ►  May (2)
    • ►  April (2)
  • ►  2014 (3)
    • ►  November (1)
    • ►  May (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2013 (7)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  June (1)
    • ►  May (2)
    • ►  April (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2012 (12)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  August (1)
    • ►  June (3)
    • ►  May (2)
    • ►  April (3)
    • ►  March (1)
  • ►  2011 (5)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  September (1)
    • ►  May (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2010 (5)
    • ►  December (2)
    • ►  November (1)
    • ►  May (1)
    • ►  March (1)
  • ►  2009 (8)
    • ►  December (3)
    • ►  October (1)
    • ►  May (2)
    • ►  March (2)
  • ▼  2008 (58)
    • ►  December (1)
    • ►  October (1)
    • ►  September (1)
    • ►  May (5)
    • ►  April (13)
    • ▼  March (11)
      • Beszélgetés Härtlein Károllyal
      • Garbó - avagy ruhatörténelem
      • Témalabor
      • Interjú Dr. Bóta Attilával
      • Lazíts!/2. rész: KultúrOFF
      • Erdős Pál
      • Elhunyt Arthur C. Clarke
      • Fun comic :D
      • Egy gólya élete
      • 2008 március
      • Albert Einstein
    • ►  February (2)
    • ►  January (24)
  • ►  2007 (47)
    • ►  December (28)
    • ►  November (17)
    • ►  September (2)
Powered by Blogger.

Hibaelhárítás

Ha az oldalon elírást, rosszul feltüntetett szerzőt vagy egyéb hibát találsz írj az oldal karbantartójának a bekesi.anna11@gmail.com email-címre!
Copyright © 2015 PikkÁsz

Created By ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates